İçeriğe geç

Yeşiller Köyü’nde tatlı bir telaş: Ihlamur toplamak

Yeşiller Köyü’nde Haziran ayı genellikle ıhlamurların toplanma ayıdır.

Bu ayda köylüyü tatlı bir telaş sarar: Zira “Çiçekler açmıştır”

Çiçekler açtı demek köyün dilinde ıhlamurların toplanma kıvamının geldiğini anlatır. Aynı zamanda yoğun bir tempo demektir de.

Çünkü ağaçların toplanma zamanı geçmeden toplanması gerekir. Bu süre genellikle bir hafta veya en geç 10 günlük zaman dilimidir.

Bu süreçte çok yoğun bir tempo yakalanır. Uykulardan, dinlenmelerden feragat edilir.

Ağaçların toplanma süresi bölgeden bölgeye değişir. Bu da köylü için bir avantaj haline gelir. Zira bir ağacın genellikle tam toplanması gereken günde toplanması idealdir. Bir veya bir kaç gün içinde toplanma kıvamı kaybolur. Köy dilinde bunun tabiri “çiçekler geçmiş” şeklindedir.

Ihlamur ağaçları eğer küçük ise yerden toplanabilir. Dalları gevrek olduğundan uç kısmından çekerek kendinize getirebilirsiniz. Ancak ağaç büyüdükçe merdiven ile toplamak zorunda kalınır.

Yeşiller Köyü’nde uzun dönem köylü kendi yaptığı ağaç merdivenler kullanmıştır. Ancak bu ağaç merdivenlerin çok ağır olması çalışmayı zorlaştırmıştır. Bu yüzden yakın dönemde yerini hafif aliminyum merdivenlere bırakmıştır.

Ihlamur toplarken bu merdivenler ağacın kalın budaklarına veya gövdesine kurulur ve 2-3 yerden sıkıca bağlanır. Böylelikle merdivenin kaymaması ve stabilizasyonu sağlanır. Merdivene çıkan bir kişi önce en üst basamağa çıkarak eriştiği bölgeyi toplar. Sonra kademe kademe aşağıya inerek eriştiği dalları toplar. En son basamak ta bitince merdiven çözülür ve yan kısma geçilir. Bu ara aşamada topladığı torba boşaltılır biraz dinlenilir ve sonraki aşamaya geçilir. Ağaç bitene kadar merdivenlerin yeri değiştirilerek toplanır. Genellikle 3-5 kez merdiven değiştirmekle orta büyüklükteki ağaçlar toplanır. Ancak ağaç çok büyüdükçe daha fazla sayıda merdiven kurulmak zorunda kalınır.

Ağacın toplanmadan önceki hakim görüntüsü ıhlamurlar rengi olan sarıdır. Toplandıkça sarı renk hakimiyetini kaybeder ve yerini ağacın yapraklarının rengi olan yeşil renge bırakır.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın